Výlety
Spali sme v korunách stromov!

Spali sme v korunách stromov!

O domčeku na strome sme snívali odmalička. Predstava toho, že sa môžeme v korunách stromov kedykoľvek ukryť pred okolitým svetom nám budila motýle v bruchu. A ako sa hovorí, na plnenie snov nikdy nie je neskoro…

Aj keď stromodomy bývali zahraničným fenoménom, v posledných rokoch ich vidno aj na Slovensku. Hneď niekoľko takých nájdeme na západe, no v našom kraji o nich dlho nebolo ani chýru, ani slychu. Až v roku 2021 tu vznikol Lesodom, len 36 kilometrov od rodných Košíc.

Lesodom sa pre nás stal miestom, kde sa sny menia na skutočnosť.
Miestom, kde sa spája romantika s dobrodružstvom.

Každým uplynulým kilometrom sme naše starosti nechávali za sebou a každým prekonaným schodíkom sme stúpali do sveta rozprávok. Vypli sme ruch každodenného života a zabudli na povinnosti. Odpojili sme sa od technológií a nechali sa unášať nostalgiou, ktorá nás rýchlo vrátila do detských čias. Presne tých, kedy nám bol neustály kontakt s digitálnym svetom neznámy.

Víkend sme prežili takmer 5 metrov nad zemou. Bez signálu.

Lesodom je postavený na svahu v doline, a ako jeho názov napovedá, je ukrytý v hlbinách lesa. Aj keď naša fábia (kamarátmi často prezývaná „Off-road Fabia Camper“ :D) je istý superhrdina ktorý toho zvládne veľa, tentokrát sme ju nechali pod kopcom, len 5 minút pešo od samotného domčeka.

A tu sa začalo naše ďalšie spoločné dobrodružstvo…

Po príchode nás už na terase čakal welcome drink. Kalvados (pálenka) sa pripravuje z miestnych jabĺk, a to podľa baníckej tradície. Privítal nás veľmi sympatický mladý pán, ktorý nám ochotne poukazoval, čo v domčeku nájdeme. Nakoľko my kempujeme pomerne často v aute, sme zvyknutí kempovať „vo veľkom“ a nosiť si všade vlastný riad či varič, spacáky aj uteráky. No ver, že v tomto domčeku nájdeš všetko, čo budeš k pobytu v prírode potrebovať. Stačí prísť len s čistým tričkom na ráno, jedlom a dobrou náladou (no tú vyčarí aj príbytok samotný :).

V domčeku nie je prívod vody a ani elektrina. Nachádza sa tu ale hygienický kútik s umývadlom a zásobníkom pitnej vody. Voda nám bohato vystačila na základnú večernú a rannú hygienu, čerstvý čajík a niekoľko káv (hej, my sme poriadni kávopiči :D). Pod suchou toaletou sme si predstavovali klasickú latrínu, na ktorej použitie sa treba odhodlať. V skutočnosti až pri návšteve tej pravej latríny zistíš, na ako dlho si schopný zadržať dych (if you know what i mean :D). Toaleta nás ale veľmi milo prekvapila! Je riešená kompostovateľným vreckom s pilinami, ktoré sa vymieňa po každom pobyte. Je tak čistá a voňavá, s jednoduchým prístupom po vysypanom chodníčku hneď pri domčeku.

So zapadajúcim slnkom sme sa presunuli k ohnisku, tiež len na skok od domčeka. Opekačka je pre naše chuťové poháriky neodmysliteľnou súčasťou dobrého výletu. Zatiaľ čo Adam zakladal oheň, Akron nenápadne kradol narúbané drievka.

Sadnúť si s plným pupkom do kresla, nescrollovať obrazovkou a nehltať čo je vo svete nové je… veľmi zvláštny pocit. Našťastie možností ako stráviť zvyšok večera ponúka Lesodom niekoľko. Na skrinke pod zrkadlom (a.k.a. na kuchynskej linke :)) na nás vykuklo zopár knižiek a spoločenských hier, a nejaké sme si doniesli aj z domu. Vyvrcholilo to emočným rozhovorom pri šumivom víne a vonných sviečkach. Venovali sme si navzájom všetku pozornosť a uvedomili si, že aj keď je kvalitná komunikácia medzi partnermi základom krásneho vzťahu, v modernej uponáhľanej dobe na to často zabúdame.

Noc bola hviezdna a ticho ohlušujúce. Oddych od svetelného a akustického smogu z veľkomesta sa slovami nedá popísať. Chvíľka ticha je dnes niečím výnimočným. Hovorí sa, že „ticho lieči“, a niečo na tom určite bude. Ticho rozptyľuje napätie a stres, v tichu sa stávame kreatívnejšími a otvorenejšími voči svetu. Takúto psychohygienu sme potrebovali ako soľ. Doma síce môžeme pred spaním počítať ovečky, no tu stačilo pozdvihnúť hlavu a počítali sme hviezdy, ktoré jasne svietili a vytvárali ešte krajší dojem z celého fantastického zážitku, akým sa náš výlet stal.

Toto miesto je naozaj rozprávkové a ako sa hovorí, líšky sem chodia dávať dobrú noc :).

Ráno sme sa prebudili v mäkkej, voňavučkej posteli v podkroví. Zliezli sme po rebríku a pohľadom cez presklenné steny do lesa sa uistili, že sa nám to celé len nesnívalo. V domčeku bolo vďaka infračerveným ohrievačom príjemne aj napriek tomu, že sme tu strávili chladnú februárovú noc. Z gauča by sme vedeli čučať von pokojne aj celé hodiny. A asi by sme tak aj boli urobili, keby nám pán majiteľ v predošlý deň nedal tip na malý výlet v bezprostrednom okolí.

Aký pán, taký pes. Možno aj preto je Akron z potuliek lesom vždy nadšený. Vybrali sme sa svahom hore a na rázcestí zabočili doľava. Pokračovali sme lesnou prechádzkou viac-menej po rovinke a celkovo asi za 30 minút sa pred nami rozprestrela lúka s výhľadom na Vyšný Medzev a okolité kopce. Vzhľadom na výhodnú polohu Lesodomu sú turistické možnosti bohaté a niekoľko tipov nájdeš aj na stránke Lesodomu – Okolie a možnosti. Za návštevu určite stojí Náučný chodník Jasovská skala, ktorý nám pár mesiacov dozadu učaroval svojimi výhľadmi.

Lesodom bol otvorený vo februári 2022 a naša noc bola jeho premiérou. Pobyt v domčeku v korunách stromov sme si užili plnými dúškami a určite by sme sa sem vrátili aj v čase, keď bude obklopený zeleňou či pestrofarebnou jeseňou. Táto noc bola zážitkom, na ktorý budeme dlho spomínať, a ktorý môžeme len úprimne odporúčať ďalej…

Odkaz na Lesodom: www.lesodom.sk

S láskou, Domi & Adam

PS: Nezabudni nás sledovať na Instagrame (@automposlovensku) a Facebooku (Autom po Slovensku), kde pridávame stále aktuálne infošky z našich výletov a ciest ♡

– článok vznikol v spolupráci s Lesodomom –

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *