Výlety
Predvianočný deň v Budapešti

Predvianočný deň v Budapešti

V jedno ráno sme sa zobudili s myšlienkou: aké by bolo krásne zažiť čaro vianočných trhov v nejakom veľkomeste, ktoré ešte nepoznáme? A tak sa, z minúty na minútu, zrodil nápad navštíviť hlavné mesto našich južných susedov. Presne pred rokom sme predvianočný deň – 23. december 2019 – strávili v Budapešti ♡

Autom z Košíc do Budapešti

Z Košíc sme vyrazili zavčasu. Nakoľko sa v decembri stmieva už medzi treťou a štvrtou hodinou, chceli sme kúsok z tejto metropoly stihnúť ešte za vidna. Cesta autom nám trvala približne 4 hodiny už aj s prestávkou na raňajky a rannú kávičku. V Budapešti sme okolo jedenástej auto zaparkovali na veľkom platenom parkovisku Fizetős Parkoló Budapest Örs vezér tér – Fehér út, hneď pri rovnomennej stanici metra Örs vezér tere. Parkovné nás vôbec nevyšlo draho. Adamko vraví, že to mohlo to byť niečo okolo 4€ na celý deň (keby sme len vedeli, že o tom raz budeme písať blog!).

Vybrali sme sa na stanicu metra, pred ktorou stál automat na lístky. Zakúpili sme si 2 denné lístky, čo nás dokopy vyšlo okolo 9€. Verejná doprava v Budapešti zahŕňa autobusy, trolejbusy, električky, metro, vlak, dokonca aj loď premávajúcu po Dunaji a známu lanovku, ktorá vedie na Budínsky hradný vrch.

Pohyb hromadnou dopravou v zahraničnom meste, ktoré nepoznáme, je vždy tak trošku oriešok. Po maďarsky sme vedeli len zopár slov, a aj to takých, ktoré by nám v orientácii vôbec nepomohli :’D Píšeme v minulosti, pretože Dominika jazyky miluje a už z toho 1-dňového výletu sa na ňu čo to nalepilo. Najviac sa nám ale na pohyb v zahraničí osvedčila aplikácia Google Maps. Vieme si v nej zadať cieľ, ktorý chceme navštíviť. Aplikácia nám vygeneruje trasu a navyše aj konkrétne spoje, ktorými sa na dané miesto dostaneme.

Nasadli sme teda na metro a vydali sa na našu prvú zastávku…

Námestie hrdinov a mestský park

Námestie hrdinov (Hősök tere) je jedným z najvýznamnejších námestí v Budapešti. Uprostred námestia sa týči Pamätník Milénia so sochou archanjela Gabriela, ktorý sa podľa legendy vo sne zjavil Svätému Štefanovi a ponúkol mu uhorskú korunu. Pamätník obkolesujú dve polkruhové kolonády so sochami významných maďarských štátnikov spolu s reliéfmi symbolizujúcimi významné udalosti z ich životov. Mená ako Štefan I., Matej Korvín, Imrich Tököli, František II. Rákoci alebo Ľudovít Košut vám určite znejú povedome minimálne z hodín dejepisu. Toto námestie pôsobí naozaj majestátne a boli na ňom desiatky turistov. Obklopuje ho mestský park, Múzeum výtvarného umenia a Múzeum krásneho umenia. My sme sa vybrali do parku.

Hneď pri hlavnom vstupe do mestského parku (Városliget) nás zaujali obrovské ľadové klziská s hradom Vajdahunyad v pozadí. Prešli sme zopár vianočných stánkov s punčom a hrad si obzreli z blízka. Okolie a nádvorie hradu je voľne sprístupnené. No, Vajdahunyad je v podstate taký hrad-nehrad. Nikdy v ňom totižto nebýval žiaden panovník a tento komplex vznikol na oslavu tisíceho výročia vzniku Maďarska. Park bol v zime pekný, no v lete musí byť ešte krajší. V parku sa nachádza viacero zaujímavých miest, napríklad aj najstaršia maďarská zoologická záhrada alebo termálne kúpele Széchenyi.

Westend Shopping Center

Naše hladné brušká si vyžiadali malú prestávku a v nákupnom centre Westend sme sa najedli. Ceny boli porovnateľné s tými našimi. Aj keď sme si pred výletom nejaké eurá zmenili na maďarské forinty, aspoň v nákupnom centre sme sa snažili platiť kartou. Nevedeli sme, či sa na trhoch dá platiť eurami a čosi sme si museli odložiť aj na vyplatenie parkovného. Skočili sme ešte do Lush obchodu s handmade kozmetikou, ktorý na Slovensku nemáme, a výlet mohol pokračovať.

Rybárska bašta

Mali sme asi hodinku do zotmenia a tak sme sa pomaly vybrali na miesto, z ktorého sme si chceli vychutnať západ slnka nad Budapešťou. Autobusom sme sa presunuli ku Rybárskej bašte (Halászbástya), ktorá je jednou z najznámejších pamätihodností Budína. Je postavená na hradnom vrchu a pomenovaná podľa rybárov, ktorí v 18. storočí baštu bránili. 7 vežičiek bašty predstavuje 7 vodcov kmeňov, ktorí sa na tomto území v roku 895 usadili. Je z nej neskutočný výhľad na Dunaj a peštiansku stranu mesta s hlavnou budovou Parlamentu. Pred baštou stojí socha prvého kráľa Uhorska – sv. Štefana. Z bašty sme videli aj vysvietené Diablovo koleso (Budapest Óriáskerekének), okolo ktorého sme cestou prechádzali.

Pri návšteve Budapešti toto miesto jednoducho nemôžete vynechať! Všetkými piatimi odporúčame baštu navštíviť tesne pred západom slnka, aby ste si pohľad na mesto ako na dlani mohli vychutnať za svetla, a o chvíľku na to aj krásne vysvietené pod rúškom noci.

Vianočné trhy na Vörösmartyho námestí

Zapadlo slnko a pre nás to znamená len jedno. Nastal čas na hlavný bod nášho programu, kvôli ktorému sme sem vôbec prišli. Ide sa na vianočné trhy!

Hlavné budapeštianske vianočné trhy sa konajú na Vörösmartyho námestí a na námestí Szent István pred bazilikou sv. Štefana. My sme sa rozhodli navštíviť tie na Vörösmartyho námestí (Vörösmarty tér). Z bašty sme k ním zišli romantickou prechádzkou po reťazovom moste Széchenyi Lánchíd za necelú polhodinku. Na námestí boli postavené drevené domčeky najmä s vianočnou a ľudovou výzdobou, no nechýbali ani stánky s lángošmi, sladkými koláčmi a vareným vínkom. My sme neodolali dekoráciám zo sušeného ovocia, ktoré rozvoniavali široko-ďaleko. Nevieme, či to bolo tým, že už bol vianočný predvečer, no trhy nám neprišli byť rozsiahlejšie než tie naše košické.

Tieto trhy sme si vybrali aj z dôvodu, že sme sa cez ne dostali na Fashion Street Budapest. Je to nablišťaná promenáda so značkovými obchodíkmi a reštauráciami. Historické lampy v kombinácií s tisíckami vianočných svetielok na nás zapôsobili a jednoznačne na túto ulicu stojí za to zablúdiť!

Z Fashion Street sme vyšli na námestie Deák Ferenc, ktoré je aj hlavným uzlom metra. A tak sme sa odtiaľ už jednoducho dostali naspäť na parkovisko k nášmu autíčku.

Z výletu sme boli nadšení a vianočnú atmosféru sme si užili plnými dúškami. Na to, že sme v Budapešti strávili len jeden deň veríme, že sme navštívili niekoľko z najkrajších kútov tejto metropoly. Ak pre nás máte odporúčania, čo by sme nemali vynechať nabudúce, budeme veľmi radi, ak nám napíšete správu. Ďakujeme a prajeme krásne sviatky! ♡

S láskou, Domi a Adam

PS: Nezabudni nás sledovať na Instagrame (@automposlovensku) a Facebooku (Autom po Slovensku), kde pridávame stále aktuálne infošky z našich výletov a ciest ♡

1 thought on “Predvianočný deň v Budapešti

  • Author gravatar

   Super článok z vášho zážitku z predvianočnej návštevy Budapešti. Pre tých, ktorí sa tam chystajú tento rok, tak sú nejaké info tu: https://holidayo.com/magazin/vianocne-trhy-2023

   k vianočným trhom na tento rok. 🙂 Možno niekomu pomôže. Dátumy aj časy odkedy-dokedy, kde, atď..

   Teším sa na ďalšie príbehy z vašich cestovateľských dobrodružstiev. Pokračujte v skvelej práci!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *