Výlety
Zasnežený víkend v regióne Turiec (+tip na ubytovanie)

Zasnežený víkend v regióne Turiec (+tip na ubytovanie)

V tomto článku ťa s nami vezmeme na dobrodružný víkend do regiónu Turiec. Čaká nás ubytovanie v lyžiarskom stredisku, príbuzná lochnesky, poldenný výlet dolinou, obria lavička a hojdačka v prírode! Pre ľahšiu orientáciu sme ti pripravili aj interaktívnu mapu miest, ktoré si nižšie priblížime.

Ubytovanie vo Valčianskej doline

Snowland bol našim víkendovým kráľovstvom. Ak si pod týmto názvom predstavuješ rozprávkovú krajinu s bielou prikrývkou, nie si veru ďaleko od pravdy. Keď sme za Martinom odbočili na Valču, začalo husto snežiť. V tme sme už z diaľky spozorovali kopec malých svetielok žiariacich nad lyžiarskymi svahmi.  Snowland je športovo-rekreačné stredisko vo Valčianskej doline. V zimnom období je lákadlom mnohých nadšencov zimných športov.

Ubytovali sme sa v Apartmánoch Snowland. Po vstupe do strediska ich nájdeš hneď napravo, v Penzióne Deer. Ten sa nedá prehliadnuť, stráži ho totižto impozantná socha jeleňa. Pípnutie čipovej karty na dverách nám dalo „dovolenkový vibe“ a z pomyslenia na nové dobrodružstvá stúpol adrenalín v krvi. V apartmánoch sme sa cítili veľmi príjemne. Ešte viac než moderné vybavenie na nás zapôsobilo ranné slnko vykúkajúce spoza hôr. Valčianska dolina je krásna, a apartmány sú obklopené jej prírodou. Z mäkkučkých, teplých perín nás ale vytiahol nabitý víkendový program.

Stravovali sme sa v reštaurácii Humno. To od apartmánov delí obrovská pirátska loď, ktorá prevzala úlohu ihriska, a tak nenechala žiadne dieťa unudeným a smutným. A musíme poznamenať, že v Humne varia vynikajúco! Prívetiví čašníci tu kmitajú ako včeličky. Bzz :). Boli sme milo prekvapení, že nás aj v časoch kedy to tu praskalo vo švíkoch nenechali dlho čakať. Adam ti odporúča okoštovať jelení guláš, a za mňa to určite bude hamburger a horúce maliny so zmrzkou a šľahačkou – neobanuješ!

Do Snowlandu sme sa teda prišli zresetovať nie len dobrým jedlom :’D ale hlavne aktívnym oddychom. Voľbou tohto ubytka sme získali skvelé výhody: mali sme lyžiarske zjazdovky hneď pod nosom a jeho výhodná poloha nám otvorila mnohé turistické možnosti. Len portál Slovenský cestovateľ z nich vymenováva 100, no skutočný zoznam by sa hádam dal písať donekonečna… Národné parky Malá a Veľká Fatra sú odtiaľto na skok :).

V stredisku sa nachádza až 8 značených zjazdoviek rôznych dĺžok a náročností. V sobotu sme vyskúšali večerné lyžovanie a v nedeľu ráno zase denné. Zatiaľ čo na večernom sme svahy mali v podstate len pre seba, počas denného bola spustená aj štvorsedačková lanovka. Lyžuje sa tu skvelo, ale ešte viac si zamiluješ majestátne výhľady z vrcholu!

Malý tip: Niektorí operátori (konkrétne O2) majú v doline veľmi slabé pokrytie, a tak sa radšej s prevádzkarom na detailoch o ubytovaní dohodni vopred. A to obzvlásť v prípade, že sa ubytovávaš v neskorých večerných hodinách. Keď bol môj telefón hluchý, na chvíľu sme uverili tomu, že sa otáčame späť do Košíc :D. Ochotný personál nás ale usmernil a plač sa nakoniec nekonal :D.

Valčianska príšera

Predtým než sa pustíme do našich tipov na výlety v okolí, prezradíme ti, kde sa schováva príbuzná slávnej Lochneskej príšery. Benefitom je, že takúto prechádzku zvládneš aj po pivku či pohári vína (nepotrebuješ šoférovať :). Pár metrov od strediska, za hotelom Impozant, je jazierko, ktoré obýva Valčianska príšera. Na brehu si môžeš prečítať legendu ako o nej, tak aj o vodníkovi Matiášovi. Matiáš navyše stráži lásku všetkým párom, ktoré si k nemu zavesia kladku a kľúčik zahodia do jazierka.

VÝLETY V OKOLÍ

Gaderská dolina

Gaderská dolina je jednou z najkrajších a najznámejších dolín Veľkej Fatry. Jej vstup v obci Blatnica lemuje drevená brána a dolinou prechádza asfaltová cesta. Tá je vraj v lete veľmi obľúbená na korčuliach, e-bikoch či e-kolobežkách. Aj napriek tomu že počasie vyšlo na jednotku, ľudia sa v doline roztrúsili a len zriedka sme na niekoho narazili. Asi po 10 minútach vychádzkového tempa dolinou sme natrafili na odbočku na hrad Blatnica. Vošli sme do lesa, stúpali svahom a úzku cestičku nám preplietali korene stromov. Za ďalších 20 minút sme sa ocitli pri hrade.  

  • Vzdialenosť od Snowlandu: 20 minút autom
  • Parkovisko pred vstupnou bránou: 1,5€/hod resp. 6€/deň

Hrad Blatnica

Zrúcanina hradu Blatnica sa týči na kopci oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny. Na hrade sa počas našej návštevy oslavoval valentínsky víkend. Hradné panie si pre návštevníkov pripravili prehliadku hradu, zábavné súťaže, drobné občerstvenie a stánok so suvenírmi. Najviac nás ale zaujal romantický fotokútik! Z malého výbežku, ktorý bol lemovaný rozkošnými balónikmi v tvare srdiečok, sa nám naskytol krásny pohľad do doliny. Pod hradom stojí domček, v ktorom sme si energiu dobili chlebíkom s bravčovou masťou, cibuľkou, a poldeckom borovičky :D. Zo suvenírov nás zaujal sprievodca dedičstvom rodu Révay v Turci. Bol pre nás jasnou voľbou, nakoľko nám ponúkol ďalších 14 tipov na výlet aj s mapkou okolia. Magnetky sú takou klasikou, ale kniha o všetkých slovenských hradoch vyzerala tiež veľmi pútavo. Určite sa pri stánku zastav, možno si niečo vyberieš a aj takouto cestou šikovných ľudí na hrade podporíš :).

Diadém je združenie záchrany hradu Blatnica. Od roku 2007 pravidelne organizuje aktivity, vďaka ktorým objekty hradu získavajú podobu a stabilitu. Ak máš chuť urobiť dobrý skutok, združenie je možné podporiť finančne, materiálovo, alebo jednoducho tým, že si na hrad prídeš trošku zamakať ako dobrovoľník. Vraj radi zaučia každého, bez rozdielu na vek či pohlavie. Ako sa zvykne hovoriť, šťastnejší ľudia su tí, ktorí viac dávajú než dostávajú. Na Facebooku funguje skupina Priaznivci hradu Blatnica, kde ti okrem historických zaujímavostí dozaista neujdú ani praktické informácie o nadchádzajúcich udalostiach, akou bola aj táto. Práve vďaka tomuto združeniu sme si aj my na hrade zahádzali obruče na jednorožca Gaštana.

Mlynčekovo

Z hradu sme sa vrátili na odhrnutú asfaltku a pokračovali v ceste dolinou. Celý čas nás sprevádzal zurčiaci Gaderský potok, úžasná príroda a rôzne skalné úkazy. O 30 minút sme natrafili na jedno z oddychových miest – Mlynčekovo. Tamojšie vodné mlynčeky vytvorili miestni dôchodcovia a len nedávno k nim pribudol aj prístrešok s posedením.

Čertova brána

Kráčali sme ešte hodinu nenáročnou trasou so zanedbateľným stúpaním. Na konci Gaderskej doliny sa dolina vetví na dve – Dedošovu a Selenec. Rázcestník s prístreškom nás informoval o tom, že do nášho cieľa ostáva len 8 minút. Odbočili sme vpravo a nohy sa nám začali zabárať hlboko do snehu. Cestička, ktorú predtým vychodili len srnky, nás doviedla k dychberúcemu skalnému útvaru. Čertova brána je najužším miestom Selenca a je charakteristická dvomi vysokými mohutnými bralami. Toto ikonické miesto môžeš poznať z prvého filmu Jánošík.

K autu sme sa vrátili tou istou trasou, akurát sme už z cesty nevybočili na hrad. Výlet nám celkom trval asi 5 hodín a v nohách sme mali dobrých 18 kilometrov.

Trasa: obec Blatnica – hrad Blatnica – Mlynčekovo – Čertova brána – obec Blatnica

Kláštor pod Znievom

Obec Kláštor pod Znievom sa môže pýšiť titulom druhej najväčšej obce Turca. Kalvária a zrúcanina hradu Zniev sú typickými turistickými destináciami, no my sme sem zavítali kvôli dvom iným, veľmi neobyčajným atrakciám. Zaparkovali sme na ulici Hôrky, len pár minút pešo od našej prvej zastávky.

  • Vzdialenosť od Snowlandu: 20 minút autom
  • Parkovanie: bezplatné

Obria lavička Gardeon

Z lavičky vysokej až 3 metre a dlhej neuveriteľných 5 metrov sme si vychutnali výhľad na obec a neďaleký vrch Zniev. Lavička tu stojí len od roku 2020 a je dielom bratov Cholevovcov. Ak sa pýtaš ako vznikol nápad postaviť naozaj veľkú lavičku, jeden z bratov hovorí, že „na veľký kopec sa predsa hodí veľká lavička – malú by tu ani nebolo poriadne vidno“. Celý príbeh lavičky si môžeš prečítať na blogu Gardeon. Vyštverať sa na ňu nebolo jednoduché, ale určite to za ten zážitok stálo!

Malý tip: Toto miesto navštevuje veľa ľudí, a preto bol v jeho okolí sneh roztopený a lavička celá zablatená. Nabudúce by sme pri návšteve rozhodne zvolili obdobie sucha ;).

Hôrdačka

Na kopci za lavičkou, priamo v prírode, sa nachádza hojdačka. A keďže visí pod horou, nesie meno Hôrdačka. Je tiež trošku väčších rozmerov, a tak sme si hompáľanie s čarovným pohľadom na okolie mohli s Adamom užiť romanticky, spoločne. Avšak aj tu sme potrebovali vynaložiť trochu viac námahy k tomu, aby sme ju vôbec rozhýbali :D.

A to je už z nášho víkendu všetko. Dúfame, že si si z článku odniesol aspoň trošku inšpirácie k objavovaniu tohto bohatého regiónu!

S láskou, Domi & Adam

PS: Nezabudni nás sledovať na Instagrame (@automposlovensku) a Facebooku (Autom po Slovensku), kde pridávame stále aktuálne infošky z našich výletov a ciest ♡

– článok vznikol v spolupráci so Snowland Apartments –

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *