Roadtrip 2019
Deň 1 – zablúdili sme do Zlej Džury

Deň 1 – zablúdili sme do Zlej Džury

29. august 2019 (štvrtok)

Adamko je moja praktická a technická polovička. Pozrie si dve “how to do” videjká na YouTube a vymyslí také veci, o ktorých sa mi ani nesnívalo. Naše doposiaľ normálne autíčko nám prerobil na, dá sa povedať, obytné. Z auta sme včetne zadných sedadiel vybrali všetko, čo sme nepotrebovali, naspodok sme si naukladali bedničky s jedlom, príborom a iným náradím. V hornej polovici vzniklo z dvoch karimatiek a spacákov naše malé letisko. Na záver sme už len po bokoch uložili tašky s oblečením a závesný organizér zaplnili hygienickými potrebami.

Ja som zase teoretik, ktorý by nad všetkým premýšľal, špekuloval a samozrejme, naplánoval do bodky. Alebo lepšie povedané.. Bola som. To som vtedy ešte netušila, aké silné je čaro spontánnosti. Pred odchodom sme si teda spísali na každý deň celý zoznam miest, ktoré chceme navštíviť (v domienke, že ich naozaj takto precestujeme, haha).

Všetko pripravené. Vyrážame!

Na prvé miesto prichádzame presne podľa plániku pre dnešný deň – Lačňov. Toto miesto je známe svojou “lačňovskou anomáliou”. Vraví sa, že tu gravitácia nefunguje a ešte aj potôčik tečie hore svahom. Zastavili sme. Odbrzdili sme auto a ostali v očakávaní, že sa rozídeme hore kopcom. Teda aspoň takto sme sa dočítali na internete. A neuhádnete, čo sa stalo! *chvíľka napätia* Vôbec nič. Vystúpili sme, skúsime to s fľašou. Fľaša sa kotúľa dole kopcom. Možno jej treba pomôcť? Kopli sme ju do kopca. Úpenlivo ju sledujeme.. A.. Vzdávame sa. Fľaša robí všetko možné, ale do kopca sa nekotúľa. Balíme švestky.

Napravo nám nad hlavami svieti obrovská tabuľa, ktorá nás víta v jaskyni Zlá Diera. Jej názov a pomyslenie na chládok v podzemí nás zlákali. Za pokus nedáme nič, veď pri najhoršom hneď v prvý deň odídeme s dvojnásobným sklamaním :’)

Jaskyňa sa nachádza pri obci Lipovce a je v miestnom dialekte nazývaná Zla Džura. Od parkoviska sa k nej dostanete chvíľku po lúke a následne lesnou cestičkou asi za 20 minút.

Priatelia, toto naše rozhodnutie nikdy neoľutujeme! Jaskyňa je síce vcelku malá, je to naozaj len taká “diera” v zemi, ale napriek tomu sme si návštevu veľmi užili. V prehliadke, ktorá trvala cca hodinku, sme vyliezli po skale iba pomocou lana a “druhýkrát sa narodili” pôrodnou kotvou. Čo to znamená si necháme pre seba, a vy to zistíte, keď túto jaskyňu navštívite sami :)) Veľmi dobre sme sa v letnom hici schladili, celý čas sme si svietili iba karbidkami na prilbách, keďže jaskyňa elektricky osvetlená nie je, a navyše, parádne sme sa nasmiali. Vrelo odporúčame všetkým!

Viac info o jaskyni, otváracie hodiny a ceny vstupného nájdete na webe zladiera.sk.

Odchádzame z Lipoviec, cestou sme si ešte nabrali za fľašku čerstvej vody z minerálneho prameňa Salvátor. Keďže jaskyňa v pôvodnom pláne nebola a našli sme sa v menšom časovom sklze, rozhodli sme sa vynechať Spišský hrad a vymeniť ho za rýchly neskorý obedík na pumpe.

Ďalšou zastávkou je Zahurawood. Ak vám podvedome tento názov pripomína Hollywood, nie je to náhoda. Záhura je príjemné rekreačné stredisko neďaleko Spišských Vlachov. Jazierko zasadené v nádhernom prostredí sa pýši týmto nevšedným nápisom, s ktorým sme fotku jednoducho museli mať!

Slniečko nám pomaly zapadalo a my sme sa potrebovali presunúť na Pieniny, kde sme chceli zakempovať. Večer sme strávili v spoločnosti priateľov v Červenom Kláštore s dobrým pivkom, borovičkou, a úsmevom od ucha k uchu. Ale nepredbiehajme, o Pieninách vám porozprávame v ďalšom článku!

Ktoré z týchto miest ste už navštívili? Stalo sa aj vám niekedy, že vám plány nevyšli tak, ako ste očakávali, ale nakoniec všetko dopadlo ešte lepšie, než keď by ste nasledovali plán?

1 thought on “Deň 1 – zablúdili sme do Zlej Džury

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *